2015 Educator Grant Recipients

Congratulations to the following teachers for being selected to receive a 2015 Educator Grant from the Air Force Association!

TEACHER SCHOOL CITY STATE
Eric Filardi NENANA CITY SCHOOL NENANA AK
Kathy Perkins VERNER ELEM SCHOOL TUSCALOOSA AL
John Paul HOMEWOOD HIGH SCHOOL HOMEWOOD AL
Sue Zupko WEATHERLY HEIGHTS ELEM SCH HUNTSVILLE AL
Lee Brownell RUSSELVILLE MIDDLE SCHOOL RUSSELVILLE AL
Jerri Emrick OZARK JUNIOR HIGH SCHOOL OZARK AR
Janie Hill GARDNER MAGNET SCHOOL HOT SPRINGS AR
Tom McClain BUCKEYE UNION HIGH SCHOOL BUCKEYE AZ
Jeff Herold HILLCREST MIDDLE SCHOOL GLENDALE AZ
Mark Bristol PARLIER HIGH SCHOOL PARLIER CA
Martin Machniak MATER DEI CATHOLIC HIGH SCHOOL CHULA VISTA CA
Silvia Loera-Toledo EL TOYON ELEMENTARY NATIONAL CITY CA
Charles Olander MIRA MESA HIGH SCHOOL SAN DIEGO CA
 Vincent Lostetter VISTA HIGH SCHOOL VISTA CA
Elliot Hu-Au REALM CHARTER HIGH SCHOOL BERKLEY CA
 Tamara Schiff HIGH TECH LA LAKE BALBOA CA
Pat Aguilar PHOENIX RANCH SCHOOL SIMI VALLEY CA
David Budai VALLE DEL SOL ELEMENTARY COACHELLA CA
Martin Agee VANDENBERG MIDDLE LOMPOC CA
Thomas Russell FALCON HIGH SCHOOL PEYTON CO
Joseph Sencen NORWALK HIGH SCHOOL NORWALK CT
Jamie Cosgrove CHRISTIAN HERITAGE SCHOOL TRUMBULL CT
Vin Urbanowski ACADEMY OF IT AND ENGINEERING STAMFORD CT
 Marie Wright THE RIVER SCHOOL WASHINTONGTON DC
Robin Guenther CELEBRATION SCHOOL CELEBRATION FL
Martin Sisson OSCEOLA HIGH SCHOOL KISSIMMEE FL
Janice Katz DAVENPORT SCHOOL OF THE ARTS DAVENPORT FL
Judy Houser HOLY TRINITY EPISCOPAL ACADEMY MELBOURNE FL
John Carlson COCOA BEACH JUNIOR/SENIOR HIGH SCHOOL COCOA BEACH FL
Jeremy Stegmaier NORTH MIAMI MIDDLE SCHOOL NORTH MIAMI FL
Janet Duguay-Kirsten WILLIAM H. LEHMAN ELEMENTARY SCHOOL MIAMI FL
Remy Dou MIAMI CHRISTIAN SCHOOL MIAMI FL
Gwendolyn Foote NAUTILUS MIDDLE SCHOOL MIAMI BEACH FL
Robert Suggs CHESTER A. MOORE ELEMENTARY SCHOOL FORT PIERCE FL
Christopher Cashman WALTON MIDDLE SCHOOL DEFUNIAK SPRINGS FL
Shelley Bielenda GULF BREEZE ELEMENTARY SCHOOL GULF BREEZE FL
Sally Reynolds MARY ESTHER ELEMENTARY SCHOOL MARY ESTHER FL
Angela Lhotka ANNUNCIATION CATHOLIC SCHOOL MIDDLEBURG FL
Karen Yeager HUNTINGTON MIDDLE SCHOOL WARNER ROBINS GA
Lee Wheeler DOOLY COUNTY MIDDLE SCHOOL PINEHURST GA
Christian Laster RUSSELL ELEMENTARY SCHOOL SMYRNA GA
Kristin Siembieda CONLEY HILLS ELEMENTARY SCHOOL EAST POINT GA
Joannah Shoushtarian KING SPRINGS ELEMENTARY SCHOOL SMYRNA GA
Tracy Ward MALAD MIDDLE SCHOOL MALAD CITY ID
 Robert Thomas MOTHER MCAULEY LIBERAL ARTS HIGH SCHOOL CHICAGO IL
Pam Kraus ST JOHN'S MILITARY SCHOOL SALINA KS
 Kristin Mosura STOCKWELL PLACE ELEMENTARY SCHOOL BOSSIER CITY LA
 Herman Picard BELLAMY MIDDLE SCHOOL CHICOPEE MA
 John Storella-Mullin HANOVER MIDDLE SCHOOL HANOVER MA
Lauren Ault CHARLESTOWN HIGH CHARLESTOWN MA
Jerry Walker OAKDALE HIGH SCHOOL IJAMSVILLE MD
Patricia Larkey FARNSWORTH AEROSPACE MAGNET SAINT PAUL MN
David Hembroff STILLWATER CHRISTIAN SCHOOL KALISPELL MT
Nathan Talafuse BILLINGS SR HIGH SCHOOL BILLINGS MT
Louis Werder PIEDMONT HIGH SCHOOL MONROE NC
Robin Sites LINCOLNTON HIGH LINCOLNTON NC
Kimberly Stiwinter SUMMIT CHARTER CASHIERS NC
Sue Jukosky INDIAN RIVER SCHOOL CANAAN NH
Lori Conn MESILLA VALLEY CHRISTIAN SCHOOL Las Cruces NM
Jeanne Kumpunen CHAPARRAL ELEMENTARY ALBUQUERQUE NM
Renee Pena OJO CALIENTE ELEM OJO CALIENTE NM
Rachael Hattler BELLEHAVEN ELEMENTARY ALBUQUERQUE NM
Patricia Mendoza PAUL D. HENRY ELEM LAS VEGAS NM
Amanda Essenmacher CALVARY CHRISTIAN ACADEMY ALBUQUERQUE NM
William Grigonis SOUTHOLD JUNIOR-SENIOR HIGH SCHOOL SOUTHOLD NY
Mary Webb NORTH COLLEGE HILL ELEMENTARY CINCINNATI OH
Veronica M. George BELMONT HIGH SCHOOL DAYTON OH
Meg Draeger CHAMINADE JULIENNE HIGH SCHOOL DAYTON OH
Mary Grech GREENE COUNTY EDUCATIONAL CENTER YELLOW SPRINGS OH
Sylvia Ervin EASTMONT PARK PREK-8 SCHOOL DAYTON OH
Becky Richards PATHWAY SCHOOL OF DISCOVERY DAYTON OH
Elise Millette PATHWAY SCHOOL OF DISCOVERY DAYTON OH
Heidi Carter LONGFELLOW CENTER HIGH SCHOOL DAYTON OH
John Bankowitz WAYNE HIGH SCHOOL HUBER HEIGHTS OH
Jovita M. Wade FAIRBORN PRIMARY SCHOOL FAIRBORN OH
Julie Stringer WILBUR WRIGHT MIDDLE SCHOOL DAYTON OH
Kimberly Barnhart WEISENBORN MIDDLE SCHOOL HUBER HEIGHTS OH
Marcia Vannet BELMONT HIGH SCHOOL DAYTON OH
Kimberly Collins ST PETER ELEMENTARY SCHOOL HUBER HEIGHTS OH
Leann Poston CARROLL HIGH SCHOOL DAYTON OH
Lisa E. Hemphill DAVID H. PONITZ CENTER DAYTON OH
Lori Herrick CLEVELAND PREK-8 SCHOOL DAYTON OH
Lori Smith MAIZE ROAD ELEMENTARY SCHOOL COLUMBUS OH
Sister Alice Hess ARCHBISHOP RYAN HIGH SCHOOL PHILADELPHIA PA
Penny Braverman GARDEN SPOT MS NEW HOLLAND PA
Matt Maisano CONESTOGA VALLEY HIGH SCHOOL LANCASTER PA
Maria Desbrow ACADEMIC MAGNET HIGH NO. CHARLESTON SC
Sage Glidewell FIRST BAPTIST CHURCH SCHOOL CHARLESTON SC
Mike OConnell CHESTER JR HI CHESTER SD
Suzanne Costner FAIRVIEW ELEMENTARY SCHOOL MARYVILLE TN
Adam Maitland BALL CAMP PRIMARY SCHOOL KNOXVILLE TN
William Cunningham JOHNSON H S SAN ANTONIO TX
Clifford Moriarty RIO HONDO H S RIO HONDO TX
Sonia West BLESSED SACRAMENT SCHOOL SANDY UT
Gail Ballew BOUNTIFUL JR HIGH BOUNTIFUL UT
Brian Brown BATTLE GROUND HIGH SCHOOL BATTLE GROUND WA
Denise Thompson ORTING HIGH SCHOOL ORTING WA
Kathy Biernat ST. MARY'S VISITATION ELM GROVE WI
Susanne Jenemann Home School WEST POINT NY