2014 Individual Award Recipients

2014 AFA Individual Awards

MEMBER OF THE YEAR 
Jim Simons

GOLD LIFE MEMBERSHIP CARD
George Douglas

CHAIRMAN'S AWARD FOR AEROSPACE EDUCATION ACHIEVEMENT AWARD
DoD Starbase

CHAIRMAN'S CITATIONS 
Jim Hannam 
Wayne Kauffman 
Jim Lauducci 
Bryan Paul 
Maxine Rauch 
Don Taylor 

 

CENTRAL EAST 
Medal of Merit 
Harper Alford
Jonathan Dagle
Frederick Jones
Scott McClean
Paul Richardson
William Rushing

Exceptional Service Award 
 JJ Blessing
Christof Cordes
Gerald Horvatter
Michelle Ryan
Bruce VanSkiver

 

FAR WEST 
Medal of Merit 
Juan Cruz
Dick Jeffries
Ed Peura
Harry Talbot
Tim Tichawa

Exceptional Service Award 
Lee Barnby
Nancy Driscoll
Tav Taverney
FLORIDA 
Medal of Merit 
Todd Freece
Virginia Montalvo
Joseph Roberts
Milt Markowitz
Gary Lehmann

 

Exceptional Service Award 
James Connors
John Jogerst
Danny Webb
Ran Meriam

 

GREAT LAKES
Medal of Merit 
Milford Compo
Richard Hughes
John Peyton

 

Exceptional Service Award 
Jessica Derr
Vita Eonta

 

MIDWEST 
Medal of Merit 

Robert Athan
Timothy Adam
Richard Holdcroft

NEW ENGLAND 
Medal of Merit 
Devon Messecar
Emily Shay
James Thurber

 

Exceptional Service Award 
Max Lantz
Jenny Hopewell
Joe Moynihan

NORTH CENTRAL
Medal of Merit 

Don Andrews
Lee Feldhausen
Mike Nelson
Mario Saenz


NORTHEAST
 
Medal of Merit 
William Fosina
Aaron Garber
Tobia Terranova

 

Exceptional Service Award 

Susan Loricchio

NORTHWEST 
Medal of Merit 
Mary Bell
Mark Horace

Exceptional Service Award 

William Streigel 

ROCKY MOUNTAIN 
Medal of Merit 
Dorothy Christensen
Gaylene Dizmang
Howard Hayden
Donald McPartland
David Shiller
Sharon White

 

Exceptional Service Award 
Jeri Andrews
Lacy Bizios
Richard Follmar
Jay Mosley
Stephen Pappas
Leslie Swidecki

SOUTH CENTRAL 
Medal of Merit 
Teresa Anderson
Michael Bullington
Jim Porter
Chris Robertson
Derick Seaton

 

Exceptional Service Award 
James VanEndye

 

SOUTHEAST 
Medal of Merit 
Louis Bodony
Joyce Feuerstein
Art Rooney
Helen Rooney

 

Exceptional Service Award 
Alicia Hughes
Linda Sturgeon

 

SOUTHWEST 
Medal of Merit 
Alphonzo Belcher
Doris Goetz
Dan Guilmette
Mark Koechle

Exceptional Service Award 
Harry Bailey
Bob Cunningham
Sharon Marvin

 

TEXOMA 
Medal of Merit 
Alan Beaty
Damon Bowling
Chuck DeBellevue
Trey Johnson
Deborah Landry
Charles Meador
Cecelia Nguyen
Angela Peterson
Terry Thomas
Sharon Trojan
James Whitemore

Exceptional Service Award 
Mary Feightner
Stan Greil
Tangie Pappo
Dave Pope

OVERSEAS

Medal of Merit 
David Gouin
Mike Nishimuta