Chapter Teacher of the Year Award Winners

2013
Name Chapter
Heather Acor-Starks Ark-La-Tex
Lori Bargman Snake River Valley
Dwight Bartlett Jr. Wright Memorial
Dennis Bellinger Lexington
Sara Beltran Northern Shenandoah Valley
Bonnie Bourgeous Northern Utah
Kimberly Buck Cape Canaveral
Sharon Cicero Cape Fear
Carla Coates Fort Dodge
Shawna Coddington Falcon
Randall Coffman Altus
Jerome Cole Miami-Homestead
Mia Conlon Central Florida
Charlotte Cook David D Terry Jr
Delphine Crompton David D Terry Jr
Amanda Davis Altus
Tina DeGree David C Jones
Trena Dinsmore Falcon
Teresa Dotherow MGM
Chuck Dravland Inland Empire
Mavis Druse David C Jones
Richard Duncan Paul Revere
James Faulkner Central Indiana
Linda Feehs Tuscon
Aaron Filbrun Charles Bennet
Christina Foran Gen Bruce K Holloway
Roslyn Franklin Shooting Star
Jason Franzenburg Gen Charles A Horner
Sarah Gerrol Roanoke
Gerald Glaser Greater Seattle
Mark Goldie Cochise
Lita Goodman San Diego
Barbara Gosney Frank Luke
Darrell Gronau Salt Lake City
Henry Hardin Blue Ridge
Joe Harper Richmond
Bryant Hayes Chattanoofa
Jason Heath Carl Vinson
Jennifer Heim Scott Berkeley 
Jeffrey Hicks Frank Luke
Ryan Higgins Ak-Sar-Ben
Jesse Hillis Chattanooga
Jennifer Holden Galaxy
Michael Hood Tarheel
Daphne Horstmeier Gen Joseph W Ralson
Kimberly Howard Northern Utah
Vincent Hughes Leigh Wade
David Izzo Dolomiti
Judy Jackson Carl Vinson
Carrie Joyner Gold Rush
Amy Keenan Fort Dodge
Janice Kibbe Pioneer Valley
Cornell Langford Central Maryland
Glenn Larson Ark-La-Tex
Carrie Lautenschlager Lincoln
Fred Lipton Paul Revere
Michael Macagnone Hangar One
Dawn McCoart Steele
Pam McFarlin Waterman-Twining
Mark McIlvain Cheyenne
Pat McKinney Maj. Gen. Edward Fry
Alex McKinstry Fort Wayne
Leah McRae Tennessee Valley
Kirstin Milks Southern Indiana
Joel Myrick John C Stennis
Michelle Norberto-Whipple Red Tail
Janet Norton Mercer County
James Nuyen Sal Capriglione
Martha O'Duffy Genesee Valley
Barbara Olson Gold Rush
Roderick Peoples Cheyenne Cowboy
Ellen Peterson Tidewater
Jason Pittman DW Steele
David Plantier Brig Gen Harrison R Thyng
Gina Portera South Alabama
Carl Ring Fort Wayne
Bryan Rudes UTE Rocky Mountain
Alesia Ruffin MGM
Cheyenne Rust Gen Bruce K Holloway
Jeff Scott McChord Field
Elyse Sedillo Albuquerque
Nicholas Seward Lewis E Lyle
Mark Shearer Lincoln
Erin Sikes Thurston General Charles A Gabriel
Sam Small South Alabama
Lanette Spencer Danville
Margaret Spigner Charleston
Angela Stanford Lewis E Lyle
Michael Steeber Joe Walker-Mon Valley
Kristina Stump LD Bell Museum
Shirley Sypolt Langley
Charles Taylor Sal Capriglione
Dierdre Tilly Prescott-Goldwater
Lynn Toney Tennessee Valley
Catherine Urban-Limon Swamp Fox
Olgan Vasquez Albuquerque
Melinda Wallace Danville
Marcy Whited Northeast Texas
Lisa William Cochise
Lanny Wood Central Florida
Daniel Wrasman LD Bell Museum


As of: 07/25/12


Return to our Chapter of the Year Award Guidelines Page