Monday, Sept. 19, 2022

Time Event
9:15 a.m. - 9:55 a.m.

Keynote Address: One Team, One Fight, One Year Later

Hon Frank Kendall, Secretary of the Air Force

10:00 a.m. - 10:10 a.ml

Spirit of Air Power

Gen. John P. Jumper, USAF (Ret.)

10:10 a.m. - 10:50 a.m.

Keynote Address: State of the Air Force

Gen. Charles Q. Brown Jr, Chief of Staff of the Air Force

   
11:10 a.m. - 11:50 a.m.

Countering Russian Aggression 

Speakers: Gen James B. "Scorch" Hecker, USAFE; Lt. Gen James C. "Jim" Slife, AFSOC Commander; Lt Gen Alex Grynkewich, Commander 9th Air Force; Air Marshall Sir Gerry Mayhew

Moderator: Maj Gen Phillip Stewart, Deputy Chief of Staff, Strategic Employment, Supreme Headquarters Allied Powers Europe

 

The Art of the Startup: Creating Something from Nothing

Speakers: Col. Nathan P. Diller, Director, AFWERX; Lt. Col. Walter McMillan, Director, SpaceWERX; Trevor Smith, Atomic-6 CEO; Diem Salmon, Anduril’s Senior Director for Business Development

Moderator: Dave Harden, CEO, Outpost

 

ISR/Remote Sensing

Speakers: Paul Koether, Director of the Joint All Domain Operations (JADO) division for Lockheed Martin Space, Mission Solutions; Eric Sindelar, Executive Vice President – Business Development and Partner Alliances, Comark; Luke Savoie, President, Intelligence, Surveillance & Reconnaissance Sector, L3Harris Technologies 

Moderator: Gp Capt. Hannah Jude-Smith, RAAF

11:50 a.m. - 4:00 p.m. Technology Exposition
11:50 a.m. - 1:15 p.m.

Lunch Break

1:15 p.m. - 1:55 p.m.

Preparing for Global Competition

Speakers: Hon. Gina Ortiz-Jones (invited), USECAF; Gen. Jacqueline Van Ovost, Commander, U.S. Transportation Command; Gen. Kenneth S. Wilsbach, Commander, Pacific Air Forces

Moderator: Lt Gen Bruce Wright, USAF, (Ret)

 

Standards and Digital Engineering

Speakers: Naveed Hussain, Vice President and Chief Engineer of Defense, Space & Security, The Boeing Company; Layne Merritt, Vice President, Technology & Innovation, Elbit Systems of America; Alan England, PhD, Director, Strategic Programs, L3Harris Technologies 

Moderator: Col. Jason Bartolomei, GBSD program manager

 

Creating the JADC2 Architecture

Speakers: Robert H. Epstein, Senior Solution Architect, C4ISR Solutions Operation, Leidos; Teri Williams, ABMS Digital Infrastructure Consortium Lead and Engineering Fellow at Raytheon; Dave Spirk, Senior Counselor, Palantir Technologies

Moderator: Brig. Gen. John M. Olson, mobilization assistant to Chief of Space Operations

2:05 p.m. - 2:45 p.m.

Space Operations — Today & Tomorrow

Lt. Gen. Stephen Whiting, Commander, Space Operations Command

 

The Power of Unmanned Systems

Matt Teicholz, Program Chief Engineer, Pratt & Whitney ; Col. Mark Stiner, USA (Ret.), Swarming UAS / Counter-UAS Initiative lead, Elbit Systems of America; Matthew George, CEO, Merlin Labs

Moderator: Dr. Caitlin Lee

 

Spouses in the Fight! Advocates for Change

Speakers: Heba Abdelaal, Air Force Military Spouse of the Year; Kat Hedden, Military spouse; Eddy Mentzer, Associate Director, Military Community Support Programs, Office of the Secretary of Defense; Suzie Schwartz, Vice President, Military Spouse Programs, Victory Media; Melissa Gilliam Shaw, Vice President of Digital Solutions, Pioneer Utility Resources.

Moderator: Sharene Brown 

2:45 p.m. - 3:25 p.m. Coffee Break
3:45 p.m. - 4:25 p.m.

Manned-Unmanned Teaming: Myth & Reality

Speakers: Lt Gen S. Clinton Hinote,  Deputy Chief of Staff, Strategy, Integration, and Requirements, Headquarters; Mike Benitez, Shield AI; Robert Winkler, Kratos Vice President Corporate Development & National Security Programs, Michael Atwood, GA-ASI, Senor Director Advanced Programs, General Atomics

Moderator: Heather Penney

 

Secret Weapons: Guard & Reserve

Speakers: Lt. Gen. Michael A. Loh, Director, National Guard Bureau; Lt. Gen. John P. Healy, Chief, Air Force Reserve; Maj. Gen. Daryl L. Bohac

Moderator: Maj Gabbe Kearney

5:00 p.m. - 6:15 p.m.

Outstanding Airman of the Year Reception

Exhibit Hall

**Ticketed Event

6:30 p.m. - 9:00 p.m.

Outstanding Airman of the Year Heritage Dinner

Ballroom

**Ticketed Event

 

Tuesday, Sept. 20, 2022

Time Event
8:30 a.m. - 9:10 a.m.

Keynote Address—State of the Space Force

Gen. John W. "Jay" Raymond, Chief of Space Operations

9:10 a.m. - 9:20 a.m.

Spirit of Spacepower

Gen. Lance Lord, USAF, (Ret.)

9:00 a.m. - 4:00 p.m.

Technology Exposition

9:30 a.m. - 10:10 a.m.

Accelerating Acquisition

Speakers: Andrew Hunter, Assistant Secretary of the Air Force for acquisition, technology and logistics; Gen. Duke Richardson, Commander, Air Force Materiel Command

Moderator: Maj. Gen. Doug Raaberg, USAF (Ret)

 

People First: Spouse Employment, Health, and a Better Life

Speakers: Christine Heit, Holistic Health Assessment Lead, USSF; Jason Lamb, Talent Strategist, USSF; Christina Parrett, Director of Civilian Policy and Programs, USSF; Amy Rogers, Director, Human Resources Strategy, EVP and Innovation.

Moderator: Mollie Raymond 

 

ACE and Enlisted Leadership

Speakers: CMSgt. Benjamin Hedden, Command Chief Master Sergeant, U.S. Air Forces in Europe-Air Forces Africa; CMSgt. Brian Kruzelnick, Command Chief Master Sergeant, Air Mobility Command; CMSgt. Jacob C. Simmons, Senior Enlisted Leader—Joint Task Force Space Defense and of the Operations Directorate; CMSgt. John Storm (invited), Command Chief Master Sergeant, Air Combat Command; CMSgt. David Wolfe, Command Chief Master Sergeant, Pacific Air Forces

Moderator: CMSAF Jim Roy, USAF (Ret.)

10:10 a.m. - 11:10 a.m. Coffee Break
11:10 a.m. - 11:50 a.m.

Accelerating Space Acquisition

Speakers: Frank Calvelli, Assistant Secretary of the Air Force for Space Acquisition and Integration; Dr. Kelly Hammett, Director, Space Rapid Capabilities Office; Brig. Gen. Stephen J. Purdy, PEO Assured Access to Space; Brig. Gen. Steven P. Whitney, Military Deputy, Office of the Assistant Secretary of the Air Force for Space Acquisition and Integration

Moderator: RAAF Air Cmdr Johnny Haly

 

The Digital Domain, Intelligence Operations, and Targeting

Lt. Gen. Leah Lauderback, Deputy Chief of Staff for Intelligence, Surveillance, Reconnaissance and Cyber Effects Operations; Maj. Gen. Kevin Kennedy, Director of Operations, U.S. Cyber Command; Brig. Gen. Gregory Gagnon, Director of Intelligence, USSF

Moderator: Lauren Barrett Knausenberger, Chief Information Officer, Department of the Air Force

 

Space Warfare

Speakers: Bryan “Stu” Eberhardt, Senior Director, Satellite Systems Business Development, The Boeing Company;  Hon. Shon J. Manasco, Senior Counselor, Palantir Technologies; Jim Reynolds, Vice President, Business Development for Defense Space, SAIC  

Moderator: Maj. Gen. Kimberly A. Crider, USAF (Ret.) 

11:50 a.m. - 1:30 p.m. Lunch Break
1:30 p.m. - 2:10 p.m.

Keynote Address—Information Transformation: Unlocking the Cloud

Gen. John W. "Jay" Raymond, Chief of Space Operations; Thomas Kurian, Google Cloud Chief Executive Officer

 

Long-Range Strike: Fielding Tomorrow’s Bomber

Speakers: Maj. Gen. Jason R. Armagost, Director of Strategic Plans, Programs, and Requirements, Headquarters Air Force Global Strike Command; Thomas H. Jones, corporate vice president and president, Northrop Grumman Aeronautics Systems; Col. Mark Gunzinger, USAF (Ret.), Mitchell Institute for Aerospace Studies

Moderators: Lt. Gen. David A. Deptula, USAF (Ret.)

 

Weapons and Munitions

Speakers: Maj. Gen. Stephen T. “Steve” Sargeant, USAF (Ret.), CEO, Marvin Test Solutions ; John Martins, Director of International Programs, MBDA Inc.; Steve Milano, DML – Director, Air-to-Surface Effects, Raytheon Missiles & Defense

Moderator: RAF Air Cmdr. Blythe Crawford 

2:10 p.m. - 3:10 p.m. Coffee Break
3:10 p.m. - 3:50 p.m.

Keynote Address—Guardians of Tomorrow

Chief Master Sergeant of the Space Force Roger A. Towberman

 

Cyber Technology

Speakers: Latisha R. Rourke, Vice President, C6ISR, Cyber and Intelligence, Lockheed Martin; Thomas P. Michelli, Strategic Account Executive Cyber, Leidos

Moderator: Maj. Gen. Anthony Genatempo, Program Executive Officer for Command, Control, Communications, Intelligence, and Networks

 

Enabling Manned/Unmanned Teaming

Speakers: John Clark, Vice President and General Manager, Lockheed Martin Skunk Works®, Lockheed Martin; Dr. Ben Strasser, Principal Lead, Mosaic Autonomy Research, General Dynamics Mission Systems; Mike Atwood, Senior Director Advanced Programs Group, General Atomics Aeronautical Systems, Inc.

Moderator: RAAF ACDR John Haly

4:00 p.m. - 4:40 p.m.

One Team, One Fight: A Force Multiplier

Speakers: Gen Jacqueline Van Ovost, US Transportation Command; Lt Gen Richard M. Clark, Superintendent, US Air Force Academy; Maj. Gen. Edward W. Thomas, Commander, Air Force Recruiting Service

Moderator: CMSAF Kaleth Wright, USAF (Ret)

 

Communities in the Fight! Creative Solutions Make a Difference

Speakers: Gen. Charles Q. Brown, Jr., Chief of Staff of the Air Force; Robert Moriarty (invited), Deputy Assistant Secretary of the Air Force for Installations; Matt Borron, Executive Director, The Association for Defense Communities, Kearston Cutrubus, Vice President of Marketing and Community Relations, Cutrubus Enterprises, Hill Air Force Base, Utah; Glen McDonald, Vice President, Bay Defense Alliance 

Moderator: Kathleen Ferguson 

 

Building Capacity Today, While Innovating Capabilities for Tomorrow

Speakers: Rep. Kaiali'i Kahele (D-Hawaii), Rep. August Pfluger (R-Texas), Col Mark Gunzinger, USAF (Ret.)

Moderator: Lt Gen David A. Deptula, USAF (Ret.)

 

Wednesday, Sept. 21, 2022

Time Event

8:30 a.m.-  9:10 a.m.

Keynote Address—Families in the Fight! Senior Leadership Perspective

Speakers: CSAF Gen. Charles Q. Brown Jr, Sharene Brown, Chief of Space Operations Gen. John W. "Jay" Raymond, Mollie Raymond, CMSAF JoAnne Bass, Rahn Bass, CMSSF Roger Towberman, Rachel Rush

Moderator: Lt. Gen. Caroline M. Miller, Deputy Chief of Staff for Manpower, Personnel and Services

9:20 a.m.-  4:10 p.m. Technology Exposition
9:20 a.m. - 10:00 a.m.

America Under Attack—Defending the Homeland

Speakers: Gen Glenn D. VanHerck, Commander, U.S. Northern Command; Adm. Charles "Chas" A. Richard (invited), Commander, U.S. Strategic Command; Gen. James H. Dickinson, Commander, U.S. Space Command

Moderator: Gen. C. Robert "Bob" Kehler, USAF, Ret

 

Connectivity and JADC2

Ron Fehlen, Vice President and General Manager, Air Force Program, L3Harris Technologies ; Lanny Merkel, Director, JADC2 Capabilities, Mission Systems, Collins Aerospace; Joe Sublousky, Vice President, Joint All Domain Command and Control, SAIC

Moderators: Brig. Gen. Jeffery D. Valenzia, DAF Advance Battle Management System Cross Functional Team Lead

 

Unlocking the Power of Digital Engineering

Speakers: Brig. Gen. Steve J. Bleymaier, USAF (Ret.), CTO of Aerospace and Defense, Ansys;  Dr. Scott Nowlin, Chief Engineer, BAE Systems; Dave Stagney, Executive Director, Transformation, Pratt & Whitney Military Engines  

Moderator: Dr. Claire Leon

10:00 a.m.- 11:00 a.m. Coffee Break
11:00 a.m.- 11:40 a.m.

Airmen: Yesterday, Today, Tomorrow

Chief Master Sergeant of the Air Force JoAnne S. Bass

 

AI Integration

Speakers: RB Hooks, III, Vice President of Infrastructure Solutions, Oracle National Security Group ; Kay Sears, Vice President and General Manager, Autonomous Systems, Boeing Defense, Space & Security; Justin Woulfe, CTO, Systecon North America  

Moderator: Lisa Costa 

 

Air & Space Warriors Now & Tomorrow

Speakers: Lt. Gen. Brian S. Robinson, Commander, Air Education and Training Command; Maj Gen Shawn N. Bratton, Commander, Space Training and Readiness Command; Maj. Gen. Case Cunningham, Air Warfare Center Commander

Moderator: Lt Gen Bruce Wright, USAF, (Ret)

11:40 a.m.- 1:00 p.m. Lunch Break
1:00 p.m. - 1:40 p.m.

Air Force Fighter Enterprise

Gen. Mark D. Kelly, Commander, Air Combat Command

 

The Reality of Space as a Warfighting Domain

Speakers: Maj Gen Doug Schiess (invited), USSF Deputy Commanding General, Operations, Headquarters Space Operations Command; Dr. Derek M. Tournear, Director, Space Development Agency; Robert Atkin, Vice President, Special Space Systems, General Atomics; Brad Tousley, Vice President of Strategy & Technology for Space & C2 Systems, Raytheon Intelligence & Space

Moderator: Tim Ryan

 

Nuclear Modernization

Speakers: Michael Beltrani, Vice President, Strategic Mission Systems, General Dynamics Mission Systems ; Elaine Bitonti, Vice President, JADC2 Experimentation & Demonstration; Vice President, Business Development, Collins Aerospace ; Lt. Gen. James “Jim” Kowalski, USAF (Ret.), Vice President, Government Programs, Northrop Grumman  

Moderator: Lt. Gen. James C. Dawkins, Deputy Chief of Staff for Strategic Deterrence and Nuclear Integration

1:50 p.m. - 2:30 p.m.

Mobility Now and Tomorrow

Gen Mike Minihan, Commander, Air Mobility Command

 

The Future of Propulsion

Maj Gen Heather L. Pringle, Commander, Air Force Research Laboratory

2:30 p.m. - 3:30 p.m. Coffee Break
3:30 p.m. - 4:10 p.m.

The Future of Air & Space Power

Speakers: Lt Gen S. Clinton Hinote,  Deputy Chief of Staff, Strategy, Integration, and Requirements, Headquarters; Lt. Gen. Nina Armagno, Director of Staff, U.S. Space Force

Moderator: RAF ACDR Jez Attridge

 

The Senior Executive Service: Today & Tomorrow

Speakers: Anthony P. Reardon, Administrative Assistant to Secretary of the Air Force; Venice M. Goodwine, Director of Enterprise Information Technology; Jennifer Miller, SECAF Director of Staff; Darlene Costello, Principal Deputy Assistant Secretary of the Air Force Acquisition

Moderator: Kathleen Ferguson

 

Electromagnetic Warfare

Speakers: Dave Harrold, Vice President and General Manager | Countermeasure & Electromagnetic Attack Solutions, BAE; David A. Mueller, Spectrum Solutions Architect, AT&T; Brent T. Toland 

Vice President and General Manager, Navigation, Targeting & Survivability Division, Northrop Grumman  

Moderator: Col. Joshua Koslov, Commander, 350th Spectrum Warfare Wing

6:30 p.m. - 8:30 p.m.

AFA's 75th USAF Birthday Celebration

Ballroom

**Ticketed Event

 

*** We will continue to update the agenda as we get closer to show time. Stay tuned for more information.