Air, Space & Cyber Awards

Each year the Air Force Association is proud to honor the outstanding achievements of men and women throughout the United States Air Force, government, academia and the aerospace industry. The Association presents the awards at local AFA chapter and regional forums and during the Air, Space & Cyber Conference in the Washington, D.C. area. 

Nominations for AFA national aerospace awards are solicited from the United States Air Force, members and leaders of AFA, the aerospace industry, and U.S. citizens or organizations which have a deep interest in aerospace activities. 

AFA's Lifetime Achievement Award recognizes individuals who have made contributions to the advancement of aerospace power throughout their lifetimes. AFA ensures that great accomplishments of the past continue to be recognized and continue to inspire our airmen now and in the future. 

View the 2017 recipients

This award recognizes 12 outstanding enlisted personnel for superior leadership, job performance, community involvement, and personal achievements. AFA honors the 12 Outstanding Airmen at its annual Air, Space & Cyber convention in Washington, D.C. The program was initiated at the Air Force Association's 10th Annual National Conference, held in New Orleans in 1956. The Chief Master Sergeant of the Air Force, a general officer, and selected MAJCOM command chiefs make up the selection board. The Air Force Chief of Staff reviews the selections. The 12 Outstanding Airmen are awarded the Outstanding Airman ribbon with the bronze service star and wear the Outstanding Airman badge for one year. They also serve on the Air Force Enlisted Council for one year. Guidelines for submissions are outlined in Air Force Instruction 36-2805.

View the 2018 Outstanding Airman of the Year

2017 National Aerospace Award Recipients

H. H. Arnold Award
For the most significant contribution by a military member to national defense
Christopher Bogdan, Lieutenant General, USAF (Ret.)

List of previous recipients

W. Stuart Symington Award 
For the most significant contribution by a civilian to national defense
Lisa Disbrow

List of previous recipients
    
John R. Alison Award 
For the most outstanding contribution by industrial leadership to national defense
Northrop Grumman

List of previous recipients

David C. Schilling Award
For the most outstanding contribution to the field of flight
492d Fighter Squadron
RAF Lakenheath, United Kingdom

Theodore von Karman Award
For the most outstanding contribution to the field of science and engineering
Captain Eric Robinson
Joint Base Pearl Harbor Hickam, Hawaii
   
Gill Robb Wilson Award
For the most outstanding contribution to the field of arts and letters
1st Combat Camera Squadron
Joint Base Charleston, South Carolina               

Hoyt S. Vandenberg Award
For the most outstanding contribution to the field of aerospace education
Lt Gen Steven Kwast
     
Thomas P. Gerrity Award
For the most outstanding contribution to the field of systems and logistics
Lt Col Michael Boswell
96th Logistics Readiness Squadron
Eglin AFB, FL

General Billy Mitchell Award for C4 Excellence
For the C4 professional who most enhanced the United States Air Force’s warfighting capability
Captain Larry Stevens
HQ PACAF/A3/6
Joint Base Pearl Harbor Hickam, Hawaii

Lieutenant General Claire Lee Chennault Award
For outstanding aerial warfare tactician(s) from ACC, PACAF, USAFE, ANG and AFRC
Lt Col Richard Mezeire, Jr.
124 Operations Support Squadron
Gowen Field, Idaho

General Larry D. Welch Award-Officer
For the most significant impact by an individual on the overall operations, safety, security, and effectiveness of the Air Force nuclear mission
Col Scott Jones
Director, Intercontinental Ballistic Missile Systems Directorate
Hill AFB, Utah

General Larry D. Welch Award-Enlisted
For the most significant impact by an individual on the overall operations, safety, security, and effectiveness of the Air Force nuclear mission
SMSgt Morgan Ard
31st Munitions Squadron
Aviano Air Base, Italy

General Larry D. Welch Award-Civilian
For the most significant impact by an individual on the overall operations, safety, security, and effectiveness of the Air Force nuclear mission
Mr. David Phillips
341st Munitions Squadron
Malmstrom AFB, MT

General George C. Kenney Award
For the most significant contribution by an individual or team in the area of lessons learned
USAFCENT Air Advisor Assessment Team
Shaw AFB, South Carolina

For the outstanding contribution of an individual or organization to the development of aerospace power for the betterment of mankind.

2017 Winners:


17th Special Tactics Squadron
Fort Benning, Georgia

75th Aircraft Maintenance Unit
Moody AFB, Georgia

Information Exploitation Squadron
Wright-Patterson AFB, Ohio

HOWARD W. LEAF AWARD
For outstanding achievement by a United States Air Force test team engaged in the test and evaluation of a defense acquisition program
31st Test and Evaluations Squadron F-35 Test Team
Edwards AFB, California

LT GEN WILLIAM H. TUNNER AWARD
For the most outstanding airlift crew in the United States Air Force
Crew of ARSON 56
RAF Mildenhall, United Kingdom

BRIG GEN ROSS G. HOYT AWARD

For the best air refueling crew (Active, ANG or Reserve) in the United States Air Force
Crew of JAKAL 11
Kadena AB, Korea

GEN JOHN P. JUMPER AWARD-PILOT
For the most outstanding remotely piloted aircraft crew in the United States Air Force
Maj Brad Delloiacono
Nellis AFB, Nevada

GEN JOHN P. JUMPER AWARD-SENSOR OPERATOR

For the most outstanding remotely piloted aircraft crew in the United States Air Force
MSgt Jamarcus Joseph
Poway, California

GEN JOHN P. JUMPER AWARD-MISSION INTEL COORDINATOR

For the most outstanding remotely piloted aircraft crew in the United States Air Force
Capt Caroline Ojerio-Lannigan
Creech AFB, Nevada

GEN CURTIS E. LEMAY AWARD
For the best overall bomber crew in the United States Air Force
Crew of GRIM 13
20th Bomb Squadron
Barksdale AFB, Louisiana 

GEN THOMAS S. POWER AWARD
For the best overall missile crew in the United States Air Force
1st Lt Woody Go and 1st Lt Megan Willey
FE Warren AFB, Wyoming

GEN JEROME O'MALLEY AWARD
For the best reconnaissance crew in the United States Air Force
The Crew of PYTHON 72
55th Wing
Offutt AFB, Nebraska

BEST SPACE OPERATIONS CREW AWARD

For the best overall space operations crew in the United States Air Force
Echo "Executioners" Squadron
Vandenberg AFB, California

AIRBORNE BATTLE MANAGEMENT CREW OF THE YEAR AWARD
For the outstanding AWACs or Joint STARS aircrew’s battle management contribution to the United States Air Force and air power
7 EACCS Combat Crew 4
Robins AFB, Georgia

BAVA HUMANITARIAN AIRLIFT MISSION OF THE YEAR AWARD
For the most outstanding humanitarian airlift mission 

Crew of REACH 184

EARL T. RICKS AWARD
For the Air National Guard person or persons for outstanding airmanship
Maj John Hourigan
123d Operations Support Squadron
Kentucky Air National Guard

CHIEF MASTER SERGEANT DICK RED AWARD
For outstanding Air National Guard aerospace maintenance
SMSgt John Wardrip
123d Munitions Group
Kentucky Air National Guard

AIR NATIONAL GUARD OUTSTANDING UNIT AWARD
For the Air National Guard Unit with the most outstanding airmanship
128th Air Refueling Wing
Wisconsin Air National Guard

GEORGE W. BUSH AWARD for ANG Members and Employers
To recognize outstanding civilian employers of Air National Guard members who made outstanding contributions to the total force mission

Enlisted Category
MSgt John Sanderson
123d CRG
Kentucky Air National Guard

Officer Category
Not Awarded for 2017

PRESIDENT'S AWARD FOR AIR FORCE RESERVE COMMAND
For the Air Force Reserve unit which displays outstanding flying achievement and continued superior performance
GLIDE 68
Peterson AFB, CO

AIR FORCE RESERVE UNIT AWARD
For the Air Force Reserve Unit which displays superior performance and outstanding achievements
914th Airlift Wing
Niagara Falls Air Reserve Station, New York

CITIZEN AIRMEN AWARDS

To recognize outstanding civilian employers of the Air Force Reserve members who made outstanding contributions to the total force mission

Enlisted Category
Not awarded for 2017

Officer Category
Not awarded for 2017

CHAPLAIN CORPS AWARD
For outstanding performance by a member of the United States Air Force Chaplain Corps
Capt Brian Musselman
Joint Base Elmendorf-Richardson, Alaska

PAUL W. MYERS AWARD
For the Air Force Medical Corps Officer who has made the most significant contribution to the continued good health of the men and women of the United States Air Force
Maj Matthew Brock
Joint Base San Antonio-Lackland, Texas

JUANITA REDMOND AWARD

For the Air Force nurse (Lt or Capt) who has provided a significant contribution to health care of an Air Force individual or family, excellence in clinical nursing or improvement in nursing care
1st Lt Owen Caron
Keesler AFB, MS

STUART R. REICHART AWARD
For the most outstanding achievement in the field of law within the United States Air Force
Colonel Roger Drew, Jr.
Chief Appellate Judge
Joint Base Andrews, Maryland

VERNE ORR AWARD
For the best utilization of human resources in the United States Air Force
18th Wing
Kadena AB, Japan

CHIEF MASTER SERGEANT OF THE AIR FORCE THOMAS N. BARNES AWARD

For the most outstanding aircraft crew chief in the United States Air Force
TSgt Nathan Tierney
51st maintenance Squadron
Osan AFB, Korea

OUTSTANDING CIVILIAN SENIOR MANAGER OF THE YEAR
Mr. William Stewart, Jr.
86 AW
Ramstein AB, Germany

OUTSTANDING CIVILIAN PROGRAM MANAGER OF THE YEAR
Ms. Marsha Gonzales

HQ AFPC
Randolph AFB, Texas

OUTSTANDING CIVILIAN PROGRAM SPECIALIST OF THE YEAR
Mr. Jared Kleiman

48th LRS
Ramstein AB, Germany

OUTSTANDING CIVILIAN WAGE EMPLOYEE OF THE YEAR
Mr. Timothy Cowsert

509th Maintenance Squadron
Whiteman AFB, Missouri 

JOAN ORR AIR FORCE SPOUSE OF THE YEAR AWARD

For civilian spouses of military members for their significant contributions to the United States Air Force
Mrs. Alicia Barnett
United States Air Forces in Europe
Ramstein AB, Germany

AFMC Management Awards 
For outstanding contributions to management while assigned to Air Force Materiel Command

Executive Division
Mr. Hugh Foskey
Supply Chain Management Group
Robins AFB, Georgia

Middle Division
Ms. April West

422d Supply Chain Management
Tinker AFB, Oklahoma

Junior Division
Capt Kathryn Kenan

Air Force Installation and Support Center
Ramstein AB, Germany

GEN EDWIN W. RAWLINGS AWARD (MANAGEMENT AND TECHNICIAN CATEGORIES)
For outstanding achievements in the field of environmental conservation within the United States Air Force

Management
Mr. Christian De La Rosa

Deputy Base Civil Engineer
Joint Base San Antonio Lackland, Texas

Technician
Not Awarded for 2017

AFA CHAIRMAN’S AEROSPACE EDUCATION AWARD
For long term commitment to aerospace education making a significant impact across the nation
Analytical Graphics, Inc.

OUTSTANDING ROTC CADET OF THE YEAR
Cadet Alexander Jones
Detachment 805
Texas A&M

CIVIL AIR PATROL AEROSPACE EDUCATION CADET OF THE YEAR
C/Capt Casey Owen
Ea Claire Composite Squadron

For any questions concerning awards, please contact Alex Edgar at aedgar@afa.org or call 703-247-5800 ext. 4807